167 lat temu, 24 września 1856 roku w Martynówce, na świat przyszedł Ludwik Tadeusz Waryński – polski działacz socjalistyczny i założycieli pierwszej marksistowskiej partii rewolucyjnej na ziemiach polskich.
Z ideami socjalizmu zetknął się jako student Instytutu Technologicznego w Petersburgu, z którego został za swoją działalność wydalony i zesłany na Kijowszczyzne. Później zaczął pracę jako ślusarz, aby zbliżyć się do klasy robotniczej.
Wiosną 1878 roku z inicjatywy Waryńskiego zaczęły powstawać w fabrykach tzw. Kasy oporu, gdzie robotnicy dobrowolnie wpłacali drobne kwoty na fundusz strajkowy. Następnie uczestniczył w opracowaniu “programu brukselskiego”, który poddawał krytycznej analizie ustrój kapitalistyczny i stanowił ważny krok naprzód w rozwoju idei socjalistycznych.
Po przeprowadzeniu masowej akcji represyjnej wobec ruchów socjalistycznych przez rosyjskie władze, Waryński udał się na emigrację do Lwowa, gdzie wpłynął na ożywienie się tamtejszego środowiska lewicowego. Za jego ingerencją redakcja dwutygodnika “Pracy” przekształciła się w socjalistyczny organ ogólnorobotniczy. Następnie wyjechał do Krakowa, gdzie utworzył 5 tajnych kółek rewolucyjnych, które miały propagować marksizm wśród robotników. Sam należał również do redakcji “Równości”, a następnie “Przedświtu”.
1880 roku w Austrii odbył się proces, gdzie przed sądem stanęło 35 towarzyszy, w tym Waryński, który bronił swoich socjalistycznych przekonań, co poskutkowało nałożeniem niewielkiej kary. Po powrocie do Warszawy założył Międzynarodową Socjalno-Rewolucyjną Partię “Proletariat”, czyli pierwszą rewolucyjną partią na ziemiach polskich, która postulowała m.in uspołecznienie środków produkcji.
Niestety, 28 września 1883 Waryński został aresztowany i był przetrzymywany w X pawilonie warszawskiej Cytadeli, gdzie czekał na proces. 20 grudnia 1885 Waryński został skazany na 16 lat katorgi w rosyjskiej Twierdzy Szlisselburskiej. Niestety nie doczekał się lepszych czasów, gdyż zmarł na gruźlicę 2 marca 1889 roku, w wieku 33 lat.
Ideę tego bohatera obrazuje najlepiej jego cytat: ,,Ojczyzną naszą świat cały (…) jesteśmy członkami jednej wielkiej narodowości, bardziej nieszczęśliwej niż Polska, narodu Proletariuszy”