Według ostatnich danych Eurostatu, aż 7,3% polskich dzieci poniżej 16 życia nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb medycznych. To najwięcej w całej UE! Sytuacja służby zdrowia w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a niezaspokojone potrzeby medyczne dzieci to jeden z wielu wyraźnych dowodów na niską jakość opieki medycznej w kraju.
Nie jest to jednak jedyny problem, z jakim boryka się polska służba zdrowia. Długie kolejki do specjalistów i zabiegów chirurgicznych stały się powszechne, a pacjenci często czekają miesiącami na niezbędną opiekę medyczną. Ta sytuacja jest szczególnie dotkliwa dla najmłodszych pacjentów, którzy wymagają pilnej opieki zdrowotnej.
Wiele czynników przyczynia się do tak niezadowalającej sytuacji w polskiej służbie zdrowia. Przede wszystkim jest to chroniczne niedofinansowanie, niskie pensje pracowników medycznych, uwłaczające warunki pracy pielęgniarek. Obecny rząd jest rządem elit finansowych, obchodzi go jedynie ich dobro. Zamiast na służbę zdrowia przeznacza miliardy na czołgi i samoloty, na modłę NATO i zachodnich mocarstw.
Ponadto Polacy zmagają się z problemem nadwagi i braku aktywności fizycznej, który wpływa na rosnącą liczbę przypadków chorób przewlekłych. Otyłość jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych w Polsce, a 58% Polaków cierpi na ten problem. To prowadzi do większego zapotrzebowania na opiekę medyczną i obciąża system zdrowia.
Jako PPR w pełni rozumiemy ten problem i postulujemy:
W zdrowym, socjalistycznym państwie: inwestycje w infrastrukturę medyczną, zwiększenie finansowania służby zdrowia oraz podjęcie działań mających na celu zwiększenie liczby specjalistów i poprawę warunków pracy dla personelu medycznego, poprzez np. podniesienie ich płac tak, by nie musieli wyjeżdżać za granicę lub przyjmować pacjentów prywatnie, by móc godnie żyć.