Dokładnie 95 lat temu, w Argentyńskim mieście Rosario, na świat przyszedł Ernesto ‘Che’ Guevara de la Serna. Ikona, która w historii świata zapisała się jako symbol oporu i walki z imperializmem, a także oddany sprawie rewolucjonista, komunista oraz uosobienie lewicowych ideałów internacjonalistycznych. Choć z wykształcenia był lekarzem, a z zamiłowania podróżnikiem, tak historia pamięta o nim jako bojowniku o wolność i sprawiedliwość społeczną, a to za sprawą lat toczenia nieustannej walki z imperialistyczną tyranią.
W 1954 r. Che wstąpił do gwatemalskich oddziałów milicjnych stojących w obronie demokratycznie wybranego prezydenta Jacobo Arbena podczas wspieranego przez CIA puczu wojskowego. Po objęciu totalitarnych i faszystowskich rządów przez Carlosa Castillo Armasa Che wyjechał do Meksyku, gdzie poznał Fidela Castro z którym miał wkrótce potem popłynąć na Kubę.
To głównie za sprawą wkładu w Rewolucje Kubańską z 1959r. Che Guevara zyskał sławę na cały świat. Tam, będąc nie raz blisko śmierci, walczył w szeregach Ruchu 26 Lipca z prawicowym dyktatorem Fulgencio Batistą, który był wspierany przez Stany Zjednoczone oraz zagranicznych biznesmenów i lokalnych obszarników wykorzystujących jego brutalne metody do ciemiężenia będącego na skraju głodu ludu. Wśród partyzantów był zdolnym medykiem, zatwardziałym żołnierzem oraz wybitnym dowódcą, który poprowadził partyzantów do zwycięskiej bitwy o Santa Clarę. Ta bitwa ostatecznie zdecydowała o zwycięstwie rewolucji kubańskiej oraz zwycięstwie ludu nad burżuazyjną tyranią.
Podczas “kryzysu kongijskiego” z 1963 roku Che opuścił wygodną posadę jako minister na Kubie, by pomóc kongijskim oddziałom partyzanckim, złożonym z prostych ludzi o socjalistycznych ideach, w tzw. “Buncie Simby”, gdzie pełnił rolę doradcy wojskowego z zakresu taktyki partyzanckiej.
Na początku 1967 roku prowadził niewielką grupę partyzantów przeciwko boliwijskiemu rządowi, którym kierował bezwzględny dyktator, René Barrientos. Choć początkowo partyzantka odnosiła szereg sukcesów, wygrywając z armią boliwijską w wielu starciach, to dość szybko do konfliktu wtrąciło się USA, co ostatecznie przyczyniło się do klęski rewolucji. Swojego żywota Che Guevara dokonał z rąk amerykańskich katów z CIA w mieście La Higuera. Do dziś miejscowa ludność Boliwii czci go niczym chrześcijańskiego Jezusa.
Che był bojownikiem o wolność, więc z tego powodu stał się międzynarodowym symbolem walki z wyzyskiem, uciskiem i wszelką niesprawiedliwością. Antykomuniści wiedzą, że Che Guevara reprezentuje wyzwolenie dla klasy robotniczej, dlatego właśnie powstaje na jego temat tysięce prawicowych mitów, bezczelnych bzdur oraz jawnych kłamstw propagowanych przez CIA jeszcze z okresu “zimnej wojny”. Do dziś wiele prawicowych publikacji powiela te mity, choć nie stłumi to ogólnonarodowego uznania zasług Che Guevary.
Pozostaje on wiecznym dowodem na to, że robotnicy mogą się wyzwolić z ucisku kapitalizmu i amerykańskiego imperializmu, dlatego ważne jest, aby stawiać jego postać za wzór dla wszystkich działaczy lewicowych, gdyż jest on symbolem tego, co może osiągnąć rewolucja.
Hasta siempre, comandante!!
* Choć wszystkie źródła podają czerwiec jako datę urodzenia Che Guevary, to faktycznie urodził się on 14 maja 1928 roku. Powodem tego zamieszania jest matka Che, która przesunęła datę urodzenia syna o miesiąc w dokumentach, by nie wydało się, że była w ciąży przed ślubem.